Úvod

Sústredenie 2020 - Moravský Svätý Ján

 Email  Tlač  PDF

sus msjLetné kondičné sústredenie v Moravskom Svätom Jáne. 

V dňoch 23. - 28. 8. 2020 sa uskutočnilo 6-dňové kondičné sústredenie v rekreačnom zariadení Piesočná pri Moravskom Svätom Jáne. Zúčastnilo sa ho 15 dievčat a 13 chlapcov z ročníkov 2007 – 2011. Sústredenie organizačne pripravil, zabezpečil a viedol František Bača v spolupráci s ďalšími trénermi Petrom Hlivjákom, Valentínou Marcinovou, Petrom Maršalíkom a Matejom Nemčekom. Foto - tu.

Moravský Svätý Ján a jeho okolie je raritnou oblasťou v rámci celého Slovenska. Nádherné lužné lesy pri rieke Morave pokračujú do Záhorskej nížiny s jej neuveriteľnými borovými lesmi, pieskovými dunami a cestičkami. Ku koloritu tejto krajiny patria aj jazerá s pieskovými plážami a milí ľudia s pre nás exotickým nárečím. Rekreačné zariadenie Piesočná je výborné miesto na pobyt, kde sa nachádza všetko, čo si aktívne deti môžu priať. Slušné bývanie so sprchou a WC na každej izbe, jednoduchá, ale pre deti variaca kuchyňa, veľká jedáleň, kde sme trávili spoločné večery.

Vo vonkajšom areáli je menší bazén, piesočné volejbalové ihriská, ihriská na basketbal a futbal, veľká telocvičňa (tú sme ani nevyužili). V okolí je množstvo možností na cyklistiku, cesty a cyklochodníky bez áut, len my, čistý vzduch, ticho a pri zastavení tohtoroční veční spoločníci komáre. Pre tieto benefity je Piesočná pre mňa, ako organizátora, rezortom číslo 1 a preto sme sa tu rozhodli prežiť sústredenie už štvrtýkrát. Pri hodnotení sústredenia chcem na prvom mieste poďakovať všetkým dievčatám a chlapcom, ktorí vytvorili veľmi priaznivú atmosféru. Oceňujem ich prístup k povinnostiam, ktoré museli zvládnuť či už na bicykli i počas celého dňa. Nesmierne som rád, že boli milí, príjemní, že sa vedeli zahrať, ale i pomôcť, boli zdvorilí ku kuchárkam i celému personálu. Taký kolektív, v ktorom prevládala dobrá nálada, bez plaču, nadávok a detského egoizmu som asi ešte nezažil. Je jasné, že nie všetci boli rovnako zdatní v hrách alebo na bicykli, ale nikto sa iným nevysmieval alebo neubližoval, neboli spory medzi staršími a mladšími. Poďakovanie patrí Vám rodičom, ktorí Ste nám prejavili dôveru a nebáli sa dať , v tomto zlom období, svoje deti na šesť dní do neznámeho „sveta“. Verím, že ich spokojnosť je dostatočnou odmenou Vám aj nám. Vaše deti najazdili 160 km po asfalte, lesných chodníkoch, piesku i blate.

Krásnym bonusom bolo výborné počasie, kúpanie v jazerách, ktoré sme na bicykloch navštívili, ale aj spoločné hry vonku – volejbal, prehadzovaná, futbal i večerné hry a spev v jedálni. Ich fyzické schopnosti a zručnosti sa oproti minulému roku zvýšili, získali nové skúsenosti v jazde rôznorodým terénom. Všetko to zúročili na záverečnej jazde zručnosti. Poďakovanie patrí aj mojim spolupracovníkom, bez ktorých by to jednoducho nešlo a taktiež rodičom – vodičom – bez ktorých by to šlo len veľmi ťažko.

Žilina, 31. 8. 2020 Mgr. František Bača