Úvod

Sústredenie Zákopčie

 Email  Tlač  PDF

zakopcie-sustredkoPo sústredení mladších plavcov v Liptovskej Osade sa v dňoch 21. – 26. 8. 2017 uskutočnilo letné kondičné sústredenie pre plavcov z ročníkov 2005 – 2002 v Zákopčí.

Vrátili sme sa na Kysuce po troch rokoch a niektorí účastníci si to pamätali. 13 dievčat a 11 chlapcov spolu s trénermi Františkom Bačom, Jankou Greschnerovou, Máriou Jakubíkovou a Ivankou Kolmanovou absolvovalo týždeň v nádhernom prostredí kysuckých Javorníkov v osade u Polievkov v hoteli Severka. Nezvyknem sa vracať dva razy na to isté miesto, ale teraz som urobil výnimku. Chcel som, aby decká i my, tréneri, dobicyklovali trasy, na ktoré pred tými tromi rokmi ešte fyzicky nemali, alebo nám to pokazilo nie najlepšie počasie.

   Cesta vlakom i autobusom do Zákopčia v pondelok prebehla úplne bez problémov, tak ako sme si to naplánovali. Bicykle nás čakali pri obchode 5 km od hotela. Po ubytovaní a obede sme znova sadli na bajky a pridali ďalších 15 kilometroch. Etapu som nazval Chotárom Zákopčia, v ktorej (tak ako každý deň) sa nachádzala kopcovitá časť, pre mnohých zvládnuteľná len peši, spojená s tlačením bicyklov. Podvečerná vychádzka po žltej značke na hrebeň bola vlastne obhliadkou trate pre ďalšie cyklotúry. V utorok nás čakala práve najdlhšia – cez Korcháň popod Veľký Polom. Dostali sme sa do nadmorskej výšky takmer 900 m. Stúpanie bolo nekonečné, ale spiatočná cesta lesným traverzom a zjazdom do Staškova všetko trápenie vynahradila. Aby to však nebolo také jednoduché, tak od kostola do Zákopčia nás čakal ešte jeden krátky, ale intenzívny kopec. Ešte že sme sa zastavili pred záverom v obchode a doplnili zásoby cukrov. V stredu po chladnom ráne sme sa na bicykle dostali až poobede. Hlavným cieľom bol hotel na Husáriku, kam sme sa pred 3 rokmi nedostali, a radšej to zvrtli do Čadce. Teraz sme však zabočili smerom hore. Kilometer dlhý „predhusárikovský stupák“ mal tie najvyššie parametre a v sedle to zvládol málokto. Pre mňa dôležité bolo to, že sme ho zdolali všetci, ako aj spätný krkolomný zjazd po úzkych lesných chodníkoch k Holým do Zákopčia. Po tejto etape som už vedel, že všetky náreky a prosby nebicyklovať ustanú a že aj zvyšok sústredenia bude bezproblémový. Štvrtkovú dlhú etapu cez Podvysokú, Staškov, Olešnú, Klokočov, Turzovku a Dlhú nad Kysucou sme si ozaj užili a ani záverečný stupák a kamenistý zjazd priamo k Severke nás nevyviedol z pohody. V piatok nám zostala čerešnička na torte v podobe tvrdého nášupu na Petránky a rozhľadňu, odkiaľ bol nádherný výhľad na všetky strany. Zaujímavá bola aj jazda po zvlnenom hrebeni Javorníkov, fotografovanie pri troch abstraktných sochách a opätovný náročný zjazd k hotelu. Konečne sme sa dočkali aj prvého a jediného defektu.

   Sústredenie nie je len o bicykli a fyzickom cvičení. Sú to aj chvíle strávené spoločne pri hrách, na ihrisku, v bazéne, na chodbách či izbách hotela, počas podávania jedla v jedálni, opekačka pri ohni. Sú to budíčky a večierky a všetko to medzi tým i čo sa udeje pred tým a po tom. Pre mňa určite najväčším vyznamenaním bolo, keď mi viacerí hovorili, že by tu ešte aspoň týždeň chceli zostať.

Našťastie, aj záverečný deň sa vydaril. Domov sme podľa plánu došli cez Javorníky na bicykloch. Ani takmer hodinové tlačenie na Jakubovský vrch už nikomu nepripadalo ťažké či nemožné. Zjazd do Nesluše a príjazd do Žiliny päť minút pred stanoveným termínom zavŕšil veľmi úspešné sústredenie. Spolu sme nabicyklovali 200 km v náročnom teréne (Ešte nikdy nebola taká porcia kilometrov). Ubytovanie v hoteli Severka s plnou penziou a príjemným personálom bolo na veľmi slušnej úrovni. Vyšlo nám aj počasie a hoci sa už začínala tlačiť jeseň, využili sme každý deň naozaj naplno.

   Na záver chcem poďakovať všetkým deťom, ktoré svojím chovaním a prístupom počas celého sústredenia dobre reprezentovali náš klub a skvele zvládli náročnú školu horskej cyklistiky. Ďakujem trénerom za ich pomoc a starostlivosť. Ďakujem všetkým rodičom, ktorí nám pomohli pri realizácii tohto krásneho nezvyčajného podujatia.

 

Žilina, 28. 8. 2017                                                                              Mgr. František Bača

                                                                                             vedúci letného kondičného sústredenia