Úvod

Štefánik reprezentoval Slovensko v Singapúre

V ďalekom Singapure sa v závere augusta uskutočnili majstrovstvá sveta juniorov v plávaní.

Dvanásť slovenských rekordov, šesťkrát postup do semifinále a dvakrát do finále je bilancia úspešných juniorskej reprezentácie na MSJ v plávaní. 

V dvanásťčlennej výprave najlepších slovenských juniorov nechýbal ani súčasný najvýraznejší talent žilinského plávania Vladimír Štefánik (1998), člen plaveckého oddielu Klubu plaveckých športov Nereus Žilina (na fotke druhý sprava - foto ).

Do exotického mesta Singapore priletela slovenská výprava v časovom predstihu už 20. augusta, aby sa stihli aklimatizovať. Od 21. augusta začali  dvojfázovo trénovať na bazéne, ktorý sa nachádzal v športovom komplexe Sports Hub, v ktorom sa nachádza Aquatic centre s dvomi 50 metrovými bazénmi, dve veľké multifunkčné haly, futbalový štadión s kapacitou 55 tisíc divákov, obchody, lezecké steny, bežecký ovál, tenisové kurty, športové múzeum, bazény pre deti a iné atrakcie. Celý komplex bol vybudovaný v hodnote 1,04 bilióna US dolárov. Doprava na bazén bola výborná (každých 10 minút spojenie), cesta na bazén trvala 15 minút. Strava  bola až veľmi exotická - pálivá a tým pre európanov dosť obmedzená. Hotel bol situovaný v priamom centre mesta, kde je množstvo obrovských obchodov, ale aj maličké obchodíky na spôsob tržnice.

 

Preteky s účasťou výkvetu svetového juniorského plávania začali v utorok 25.8. a skončili v nedeľu 30.8.

Odchovanec žilinského Klubu plaveckých športov Nereus Žilina Vladimír Štefánik, zverenec trénera Juraja Skopala štartoval vo svojich najsilnejších disciplínach - 50 m a 100 m voľný spôsob a 50 m a 100 m motýlik, plus v štafetách. Vlado Štefánik v disciplíne 100 metrov motýlik zaplával čas 55,14 sek. a vyplával si 22. miesto z 80 pretekárov. V štafete 4 x 100 polohové preteky mix v zložení Barbora Tomanová, Andrea Podmaníková, Vlado Štefánik a Adam Halas, s časom v cieli 4:05,39 min. si vyplávali slušné jedenáste miesto z 25 štafiet. V disciplíne 50 metrov voľný spôsob plával v osobáku a časom 23,43 sek. skončil na konečnom 21. mieste z 85 štartujúcich a 50 metrov motýlik zaplával za 25,55 sek. a skončil celkovo 40-ty.

Vlado Štefánik v disciplíne 100 metrov voľný spôsob zaplával nový SR rekord juniorov, keď pokoril legendárneho Marcela Géryho (51,55 sek) časom 51,03 sek. a obsadil 21. miesto z 89 pretekárov. Na záver sme ešte plávali štafety - chlapci 4 x 100 metrov polohové preteky v zložení Adam Halas, Peter Ďurišin, Tomáš Púchly a Vlado Štefánik, chlapci zaplávali čas 3:54,58 min. a skončili na 16. mieste z 24. štafiet.

Vladovi gratulujeme ku každému umiestneniu a hlavne k pokoreniu dlhoročného rekordu SR. Sme radi, že nás reprezentoval a prajeme ďalšie úspechy v plávaní.